Świat Nauki 06/2021
W numerze m.in.:
ANTROPOLOGIA: Zdobywanie Ameryki
Zasiedlenie obu Ameryk było procesem bardziej złożonym, niż sądziliśmy, i wiązało się zarówno z izolacją, jak i łączeniem wielu populacji w ciągu dziesiątków tysięcy lat.  

ASTROFIZYKA: Nowa mapa Wszechświata
Obraz milionów galaktyk obejmujący 11 mld lat kosmicznej historii pomaga rozwiązać niektóre z najważniejszych problemów kosmologii.  

NEURONAUKI: Luki w tarczy 
Nieszczelności w ochronnym filtrze, który określa się jako barierę krew-mózg, mogą prowadzić do choroby Alzheimera i demencji innych typów. Zniwelowanie skutków nieszczelności sprawia, że mózgi starzejących się zwierząt znowu wyglądają młodo i zdrowo. 
Zasiedlenie obu Ameryk było procesem znacznie bardziej złożonym, niż sądziliśmy, i wiązało się zarówno z izolacją, jak i łączeniem wielu populacji w ciągu dziesiątków tysięcy lat.
Obraz milionów galaktyk obejmujący 11 mld lat kosmicznej historii pomaga rozwiązać niektóre z najważniejszych problemów kosmologii.

Nowy model pokazuje, gdzie należy sadzić drzewa po niszczycielskim pożarze.

Aktualne numery
01/2022
10/2020 - specjalny
Kalendarium
Styczeń
18
W 1921 r. urodził się Yōichirō Nambu, amerykański fizyk pochodzenia japońskiego, laureat Nagrody Nobla.
Warto przeczytać
Czy wiesz, że wszyscy mężczyźni zaczynają życie jako kobiety? A może fakt, że skóra chroni nas przed wyparowaniem, to dla ciebie żadna nowość? Nawet jeśli tak jest, książka "100 rzeczy, których nie wiesz o swoim ciele" i tak będzie cię nieustannie zaskakiwać.

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

dodano: