Świat Nauki 01/2017
W numerze m.in.:
INNOWACJE
IDEE ZMIENIAJĄCE ŚWIAT 2016
Baterie absorbujące węgiel, antybiotyk po nowemu, kwantowy Internet, robotyczne pigułki, wypatrywanie ubóstwa z satelity, chłodzące tkaniny, sposób na wirusy, nowe oprogramowanie do rozpoznawania obrazów, testy diagnostyczne za grosze, materiały z superatomów.
Prachi Patel, John Pavlus i Annie Sneed

ASTRONOMIA
Kolizyjny Układ Słoneczny
Planety z naszego sąsiedztwa nie powstały powoli, jak do tej pory sądzili naukowcy, ale w krótkim przebłysku wysokoenergetycznych zderzeń, dokonujących zniszczeń i przebudowy.
Linda T. Elkins-Tanton

ZDROWIE PUBLICZNE
40    Druga twarz     wirusa Ebola
Wiele osób, które przeżyły zakażenie w Liberii, cierpi na różne dolegliwości, w tym neurologiczne. Głównymi podejrzanymi są ukryte przetrwałe wirusy oraz nadmierna reakcja ze strony układu odpornościowego.
Seema Yasmin

ZMIANA KLIMATU
Prognoza dla wiecznej zmarzliny
Rozmarzająca arktyczna tundra może przyspieszyć zmiany klimatyczne. Pytanie brzmi, jak bardzo.
Ted Schuur

ANTROPOLOGIA
Ewolucja mitu
Badanie opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie może rzucić światło na historię ludzkich migracji, sięgając wstecz aż do czasów paleolitu.
Julien d’Huy

ROLNICTWO
Nadchodząe zagrożenie. Superzarazki z wielkich farm
Superzarazki – oporne na antybiotyki bakterie – rozpowszechniają się wśród trzody chlewnej i drobiu, a naukowcy znajdują je również u ludzi.
Melinda Wenner Moyer
Planety z naszego sąsiedztwa nie powstały powoli, jak do tej pory sądzili naukowcy, ale w krótkim przebłysku wysokoenergetycznych zderzeń, dokonujących zniszczeń i przebudowy
Linda T. Elkins-Tanton
Osobowość jednostki może się zacierać, by dostosować się do dynamiki grupy, jednak w ostateczności pozostaje stała

10 WAŻNYCH POMYSŁÓW, które mogą rozwiązać problemy i poprawić jakość naszego życia
Wyrażenie „zmieniający świat” jest nadużywane. Jak jednak określić globalne skutki takich wynalazków, jak tranzystor, sieć WWW czy telefon komórkowy? Niektóre pomysły naprawdę zmieniły historię. Czy baterie wdychające węgiel, roboty połykane w kapsułkach, satelity do telekomunikacji kwantowej i siedem innych idei przedstawionych na kolejnych stronach odegrają podobną rolę? Dziś można jedynie domniemywać, bo wiele ludzkich zamiarów kończy się fiaskiem, a im śmielsze idee, tym ryzyko większe. Niewiele jednak dzieli pomysły, które budzą początkowo uśmiech, od tych, bez których później nie potrafimy się obejść. A niektóre z nich inicjują prawdziwe transformacje.
Redakcja Scientific American

Aktualne numery
08/2019
10/2018 - specjalny
Kalendarium
Sierpień
24
W 2000 r. fińscy chemicy ogłosili odkrycie fluorowodorku argonu.
Warto przeczytać
Podobnie jak setki tysięcy turystów przyjeżdżasz w 1938 roku do Niemiec. Na parkingu we Frankfurcie podchodzi do ciebie Żydówka i prosi, byś zabrał stąd jej nastoletnią córkę, bo tu nie przeżyje. Co robisz?

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

dodano: