Polecamy
człowiek | 2018-04-24

Naukowcy uczynili krok w kierunku biologicznych komputerów.

ziemia | 2017-11-23
Dzięki dronom naukowcy mogą oglądać z bliska gorące wnętrze krateru.
technika | 2017-10-30

Im więcej pistoletów i strzelb, tym więcej morderstw i gwałtów – wskazują kolejne badania, których wyniki próbują jednak podważyć zwolennicy powszechnego dostępu do broni palnej.

Aktualności
wszechświat | 2016-09-23
Nadal nie wiemy, jakie warunki są potrzebne do powstania życia; może okazać się, że występuje ono bardzo rzadko
nauki ścisłe | 2016-09-22
Jak co roku w październiku firma StatSoft Polska organizuje seminaria poświęcone analizie danych i prezentuje interesujęce przykłady jej zastosowania w różnych dziedzinach. Wykłady poprowadzą przedstawiciele różnych dziedzin nauki, reprezentujący wyższe uczelnie i instytuty badawcze oraz doświadczeni konsultanci StatSoft Polska.
nauki ścisłe | 2016-09-16
Co to jest węzeł? Intuicyjnie rozumiemy to pojęcie, ale matematyczne ujęcie takiej swobody nie dopuszcza. Zanim zaczniemy jednak cokolwiek wiązać i plątać zastanówmy się, ilu co najmniej wymiarów przestrzennych do tej czynności potrzeba.
technika | 2016-09-16
III edycja European Rover Challenge 2016. zakończona. W zawodach wzięły udział  23 drużyny  z 7 krajów świata. Polskę reprezentowało 15 drużyn z 13 uczelni wyższych i jedna z Młodzieżowego Domu Kultury.
technika | 2016-09-07
Serdecznie zapraszamy na pierwszy Europejski Kongres Robotyczny i trzecią edycję zawodów robotó marsjańskich European Rover Challenge.

10-13 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego.
nauki ścisłe | 2016-08-26
Dr Massimiliano Di Luca z University of Birmingham i dr Darren Rhodes z University of Sussex przeprowadzili serię eksperymentów z udziałem łącznie 90 studentów. Przedmiotem zainteresowania naukowców był wpływ oczekiwania regularności na percepcję faktycznego upływu czasu.
«3456789101112»
Aktualne numery
5/20180
10/2017 - specjalny
Kalendarium
Kwiecień
24
W 1967 r. Władimir Komarow zginął podczas lądowania z powodu awarii spadochronu kapsuły statku Sojuz 1.
Warto przeczytać
Czy znasz powiedzenie że matematykowi do pracy wystarczy kartka, ołówek i kosz na śmieci? To nieprawda! Pasjonującą, efektowną i praktyczną matematykę poznaje się dopiero w laboratorium.

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Autor: Helen Branswell | dodano: 2012-05-28
Ostatie starcie

Wraz ze zmniejszaniem się liczby porażennych przypadków choroby coraz poważniejszy staje się problem zakażeń poszczepiennych – składnik najpowszechniejszej szczepionki wywołuje obecnie więcej zachorowań na polio niż wirus, przed którym miała ona chronić.

Słońce chyli się ku zachodowi, pogrążając w coraz głębszym cieniu wnętrze kawiarni rozrastającego się kampusu Christian Medical College w hinduskim mieście Vellore. T. Jacob John, pochłonięty bez reszty tematem, bo zajmuje się nim od lat, nie zauważa ani zapadającego mroku, ani gromadzących się komarów. Opowiada o doustnej szczepionce przeciw polio.

Ten drobny, 76-letni mężczyzna, który mówi i porusza się z szybkością nielicującą z jego wiekiem, to jeden z czołowych hinduskich ekspertów do spraw choroby Heinego–Medina (nagminnego porażenia dziecięcego), z wykształcenia pediatra, wirusolog i mikrobiolog. Od dawna krytykuje stosowanie doustnej szczepionki przeciwko polio (OPV – oral polio vaccine), która jest podstawowym środkiem ponad 25-letniej kampanii zwalczania tego schorzenia, często skutkującego trwałym porażeniem, a czasem nawet śmiercią. Szczepionka OPV to świetne narzędzie, niepozbawione jednak wad. Jest niedroga, łatwa w aplikacji (jedna dawka to kilka kropli podawanych na język) i ogromnie przybliżyła nas do chwili całkowitej eradykacji wirusa polio. W styczniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że od roku nie doszło w Indiach do żadnego naturalnego zakażenia zarazkiem. Jednak kampania szczepień musi być bardzo starannie przeprowadzona, w przeciwnym razie dalsze stosowanie OPV, przynajmniej w jej obecnej postaci, może – paradoksalnie – podtrzymać występowanie choroby na świecie.

John wyjaśnia reporterowi, jaki problem wywołuje jeden ze składników OPV – szczepionki, która bazuje na żywych, lecz osłabionych (atenuowanych) wirusach trzech szczepów polio: 1, 2 i 3. (Alternatywna szczepionka IPV, czyli inactivated polio vaccine, stosowana powszechnie w bogatszych krajach, ma postać zastrzyków i zawiera całkowicie nieaktywne, "zabite" wirusy, przez co jest znacznie droższa.) Chodzi mianowicie o to, że wirus polio typu 2 w przyrodzie już nie istnieje – ostatni przypadek naturalnego zakażenia odnotowano 13 lat temu.

Dalsze szczepienie przeciw temu typowi polio nie budziłoby niepokoju, gdyby zawarte w doustnej szczepionce wirusy typu 2 były całkowicie łagodne. Niestety, mogą one ulec rewersji do formy patogennej i wywołać dokładnie tę chorobę, przed którą miały chronić. Tam, gdzie dzikie wirusy polio są nadal istotnym zagrożeniem, ryzyko naturalnej infekcji przeważa nad ryzykiem rewersji. Skoro jednak szczep 2 nie występuje już w przyrodzie, niebezpieczeństwo zachorowania na tę postać wynika jedynie z możliwości rewersji wirusa ze szczepionki. Jej dalsze stosowanie należałoby więc uznać co najmniej za bezcelowe, a może wręcz nieetyczne – dopóki jednak szczepionka doustna zawiera wirusy typu 2, dzieci w ponad 100 krajach na całym świecie muszą być szczepione przeciwko wirusowi tego typu, aby nie groził im wirus typu 2 pochodzący ze szczepionek. I tak koło się zamyka.

W 2004 roku John opublikował w medycznym tygodniku Lancet list nawołujący do usunięcia składnika typu 2 ze szczepionki doustnej, co przekształciłoby ją w dwuskładnikową (biwalentną), chroniącą przed wirusami polio typu 1 i 3. Jednak, podobnie jak inne wystąpienia Johna dotyczące OPV, także ta sugestia pozostała bez echa – aż do teraz.

Partnerzy sprzymierzeni w Global Polio Eradication Initiative (Globalnej Inicjatywie Eradykacji Polio) – WHO, UNICEF, Rotary International oraz Centers for Disease Control and Prevention – zdecydowali właśnie, że poprą propozycję eliminacji składnika typu 2 z doustnej szczepionki. To tylko część głębokich modyfikacji planu kampanii zmierzających do całkowitej rezygnacji ze stosowania OPV z chwilą, kiedy uda się zupełnie unicestwić dzikie szczepy wirusa. Wniosek o usunięcie z OPV szczepu 2 zostanie w maju przedstawiony Światowemu Zgromadzeniu Zdrowia (radzie zarządzającej WHO) podczas dorocznego spotkania.
Jeśli Zgromadzenie przegłosuje zmiany (a wszystko na to wskazuje), zniknie etyczny problem, który przez lata krzyżował plany eradykacji wirusa. Być może przyśpieszy to także eliminację pozostałych dwóch szczepów polio w trzech krajach (Afganistanie, Pakistanie i Nigerii), w których one endemicznie występują. W 2010 roku na łamach Lancetu przedstawiono badanie wskazujące, że szczepionka biwalentna jest o co najmniej 30% skuteczniejsza od trójskładnikowej.

Wirus polio ma jednak brzydki zwyczaj wymykania się próbom jego zwalczania. Na przykład w ubiegłym roku w Chinach opisano wystąpienie pierwszych od ponad dekady zachorowań mających, jak wykazały testy genetyczne, swoje źródło w Pakistanie. Niektórzy obawiają się, że modyfikacja OPV pociągnie za sobą nieprzewidziane skutki i zakłóci program eradykacji, którego realizacja jest już i tak spóźniona o ponad 12 lat.

Dokończenie w czerwcowym numerze Świata Nauki